Logo-gravite


Żywot

Tym razem poniosło nas do XVII wiecznej Rosji, gdzie śledzimy losy Awwakuma Pietrowicza Kondratjewa – przez staroobrzędowców uważanego za męczennika. Nie chodzi nam jednak o przedstawienie życia duchowego w Rosji. W dobie dewaluacji ideałów, braku autorytetów i dążenia do, niejednokrotnie źle pojmowanej, wolności i nowoczesności i kariery, chcemy zapytać o wewnętrzną kondycję każdego z nas. Z lekkim przerażeniem obserwujemy ogólny „pęd ku zachodowi”, jego kulturze i tradycji. Oczywiście czerpiemy z nowych „europejskich” dobrodziejstw pełnymi garściami, ale uporczywie staramy się pamiętać skąd, jako teatr, wyszliśmy i co nas ukształtowało.

W sierpniu 1983 roku odbyła się premiera „Awwakuma”, Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, a Gardzienice to dla nas miejsce szczególne. To właśnie Gardzienice ukształtowały nasze „teatralne ego”. Wierz nam Drogi Widzu, wiele razy próbowaliśmy pozbyć się gardzienickiego sznytu…nie udało się…

Tak więc oddajemy Twojej rozwadze przemyślenia z naszej nowej podróży, pełnej przygód i zwrotów akcji. Mamy nadzieję podczas naszego spektaklu oderwiesz się, chociaż na chwilę, od rzeczywistości i najzwyczajniej … odpoczniesz. AMIN.

Powrót do początku